Boya göre ideal kilo

Boya Göre İdeal Kilo
Boya göre kilonun hesaplanması tanı ve tedavide kullanılan bir araçtır.

Boya göre kilonun hesaplanması tanı ve tedavide kullanılan bir araçtır. Bazı bireylerin vücut yapılarının iri, bazılarının narin olması bu yöntemin eksikliği gibi görünse de bu hesaplama yöntemi bireye kilo vermesi önerildiğinde ne kadar kilo vermesi gerektiğine dair bir rehber olması açısından önemlidir. Bu rehberin olmaması obezite gibi aşırı yeme bozukluğu olan bireyde, anoreksiya veya bulimia gibi az yeme bozuklukları oluşmasına sebep olabileceğinden kritik önem taşımaktadır. Ayrıca tabloda verilen kilo aralıkları birey için çok az gelebilir ama bu kilo aralıkları bazı hastalıklar için en az riski oluşturan kilo aralıklarıdır. Bu nedenle önerilir.

İdeal kilo nasıl hesaplanır?

Boya göre ideal kilo bireyin kilosunu (kilogram cinsinden) boyuna (metre cinsinden) iki kez ard arda bölünmesi ile elde edilir. elde edilen değer vücut kitle indeksidir. Vücut kitle indeksi 20-25 arası normal olarak kabul edilir. Aşağıdaki tabloda vücut kitle indeksi 20-23 arası olan ağırlıklar ideal olarak kabul edilmiştir.

Vücut kitle indeksinin nasıl hesaplanacağına dair bir örnek vermek gerekirse:

Ben 1.73 cm boyundayım. Kilom ise 78 kg. İlk olarak kilo/boy bölümünü hesaplıyoruz. 45.08 sonucunu bulacaksınız. Bu değeri tekrar boya bölerseniz vücut kitle indeksini bulmuş olursunuz. 45.08/1.73 = 26.06. Yani ben aşırı kilolu oluyorum.

Kaç kilo vermem gerektiğini nasıl hesaplarım?

Bunun için önce aşağıdaki tablodan boyunuza göre ideal kilonuzu bulursunuz. Aşağıda 140 cm ile 200 cm arasındaki bireyler için ideal kilo aralıklarını göreceksiniz. Kendinize göre bir değer belirleyin. Şimdiki kilonuz ile tablodan belirlediğiniz değeri çıkarınca kaç kilo vermeniz gerektiğini bulursunuz.

BoyaGöreİdealKilo

İdeal kiloma göre günlük almam gereken kalori miktarı nedir?

İdeal kilonuza göre almanız gereken kalori ihtiyacı, belirlediğiniz ideal kilo ile 30 kkal (kilokalori) değerini çarparak bulabilirsiniz. Yani ideal kilonuzun 30 katıdır.

Bu konu hakkında yazmayı unuttuğum veya merak ettiğiniz sorularınızı bekliyorum. Kendinize iyi bakın.

Yazı hakkındaki yorumlarınız:

%d blogcu bunu beğendi: